chalupazazriva.sk

Kam ísť

Turistika a šport

Bežky na Orave

Web Bežky na Orave


Priamo od chaty „Drevenica pod Rozsutcom“ vedú niektoré z početnej siete značkovaných turistických chodníkov, ďalšie vedú napr. na hrebene:

 • Malého a Veľkého Rozsutca (1610 m n. m.),
 • Veľkého Kriváňa (1709 m n. m.),
 • do Štefanovej.

Zaujímavé sú aj skalnaté masívy Tiesňavy so Zbojníckym chodníkom a Jánošíkové diery (kaňon s prekrásnymi vodopádmi) i mnoho ďalších.
Zázrivá a jej okolie ponúka nespočetné množstvo pre plánovanie turistických ako aj cykloturistických trás pre náročných či menej náročných turistov.

Známe vrcholy: Veľký Rozsutec, Malý Rozsutec, Minčol, Veľký Fatranský Kriváň, Malý Fatranský Kriváň, Poludňový Grúň, Grúň, Chleb.

Medzi najlepšie nástupné body pre turistiku sú Zázrivá, Vrátna, Štefanová, Terchová.

Tipy pre turistické trasy:

 • Zázrivá – Medzirozsutce- Veľký Rozsutec ( 3 hod. 20.min.),
 • Zázrivá – Vrátna hrebeňova túra: Zázrivá Biela- Príslop nad Bielou, Medzirozsutce, Veľký Rozsutec, Medziholie, Stoh, Poludňový Grúň, Chleb, Snilovké sedlo, Chata Vrátna ( 9 hod. 30 min)
 • Biely Potok- Jánošíkove diery: Dolné diery, Nové diery, Horné diery, nachádzajú sa tu veľmi pekné skalné steny a vodopády. V niektorých častiach Nových dier sú na nedostupných miestach sprístupnené rebríkmi .

Náučný chodník

Náučný chodník nájdete v Zázrivej – Doline 61. Začiatok je pri vstupe do Záchrannej stanice, kde sú umiestnené lavičky.

Na ôsmych tabuliach Náučného chodníka sú spracované tieto témy:

 • činnosť Záchrannej stanice a Ekocentra,
 • živočíchy a rastliny regiónu,
 • naše dravce,
 • obec Zázrivá a
 • Národný park Malá Fatra,
 • stromy v našom okolí,
 • ochrana prírody a turizmus.Dĺžka trasy chodníka je 2km, miernym tempom či s deťmi sa dá prejsť asi za hodinku. Je možné ho absolvovať aj na bicykli, keďže časť trasy chodníka vedie priamo po cyklotrase. V polovici trasy sa nachádza prístrešok s lavičkami, kde si môžete oddýchnuť. Trasa okruhu končí znovu pri Záchrannej stanici.

Cykloturistika

Na bicykli možno merať väčšie vzdialenosti a spoznávať tak širší okruh krajiny.

Obec Zázrivá v spolupráci so spoločnosťou CBS spol, s.r.o. pripravila ručne maľovanú cyklomapu mapu Oravy a jej okolia. Mapu si bude možné zakúpiť začiatkom roka 2015 aj na obecnom úrade v Zázrivej.

Trasy pre cykloturistov, napr.:

 • Terchová-Zázrivá-Hoľa (20 km)
 • Terchová-Káčerovci-Hoľa (29 km)
 • Zázrivá-Šípková (10 km)
 • Terchová-Stará dolina (6 km)
 • Lúky-Štefanová (2 km)
 • Zázrivá – popri družstevných maštaliach -Hlásna skalka a späť ( 4 km )
 • Zázrivá – Havrania – Javorisko – Stará hájenka ( 5km )
 • Zázrivá – Agroturistika Havrania – Klobučná – Pod hájom – Končitá ( 8km )
 • Zázrivá Biela rázcestie – Čremoš – Plešivá – Zázrivá ( 40 km)

Lyžovanie, snowboarding

 

Pre pokročilých lyžiarov a snowboardistov ako i začiatočníkov týchto športov, sú v zime pripravené nádherné svahy Malej Fatry. Možno využívať blízke a okolité lyžiarske strediská. Zjazdovky rôznych náročností sú upravované, k dispozícii sú i svahy s umelým zasnežovaním, či skialpinistické lyžovanie. Priamo v strediskách sú dostupné komplexné služby, požičovne lyžiarskej výstroje, servis.

 

Lyžiarske strediská priamo v Zázrivej:

 • Ski Centrum Kozinec
 • Dolná Plešivá.

Lyžiarske strediská s vlekmi v blízkom okolí:

 • Ski centrum Vrátna
 • Ski Gavurky Terchová
 • Sport Centrum Lučivná
 • Ski Centrum Kubínska Hoľa
 • Ski Centrum Kuzminovo
 • Ski Park Racibor

 

Adventure golf

 

Ide o klasický golf zmenšený do veľkosti minigolfového ihriska v tichej časti malebnej Zázrivej. Na relatívne malej ploche zažijete vzrušenie naozajstných golfových hráčov a nepotrebujete na to žiadny špeciálny tréning ani drahú výstroj. Zvládne ho každý, malé deti aj seniori s ozajstnou golfovou palicou na golfovom greene. Dobrodružný golfík s 18 jamkami je tu pre všetkých, aj keď prší. Jánošíkov dvor – zábava pre celú rodinu!

 Otváracie hodiny apríl – október – 10:00-20:00 hod. Cena 5 €/os./hra, 3,20 €/deti, seniori, študenti, 10 € rodinný vstup/2 2 deti do 12 r. V cene zapožičanie golfovej palice, loptičky, score karta. Kontakt: 421 907 826 250, www.adventuregolf.sk, Malá Petrová 8, Zázrivá.

Ďalšie aktivity:

 • jazda na koni i koči (Zázrivá, Terchová,),
 • skialpinizmus,
 • tenis,
 • rybárčenie,
 • hubárčenie,
 • táborenie.

14 zaujímavostí Terchovej, ktoré musíte navštíviť

Idylická obec Terchová pôsobí ako balzam na dušu a vďaka svojim atraktívam dokáže zaujať rôzne skupiny návštevníkov. Priaznivci turistiky ju vyhľadávajú pre jej blízkosť k vrchom, tiesňavám a vodopádom Malej Fatry, ako aj cestám vedúcim okolo krížov a k rozhľadni Terchovské srdce. Adrenalín si v Terchovej môžete dopriať aj v lanovom parku a v zimnom stredisku Vrátna Free Time Zone, zatiaľčo pre aktívny oddych je určené Relax centrum Terchovec. Ako rodisko Jánošíka a sídlo významného kostola zaujme obec tiež priaznivcov slovenskej histórie a zaujímavostí. Netreba zabúdať ani na to, že Terchová je každú chvíľu dejiskom nejakého unikátneho podujatia, či už ide o Jánošikove dni alebo Medzinárodné stretnutie zbojníkov.

 

KAM SA ÍSŤ OKÚPAŤ?

Relax centrum Terchovec

Rekreačno-informačné centrum Terchovec nájdete v blízkosti Jánošikovej sochy a môžete ho využívať po celý rok tak pre kúpanie, ako aj rozličné športové aktivity. Vodný svet centra pozostáva z plaveckého, detského a masážneho bazéna a relax si v ňom môžete dopriať tiež v teplučkej vírivke, saunách a rôznych masážach. Športová sekcia naproti tomu patrí posilňovni a hale pre hru tenisu, squashu a badmintonu. Nuž a pokiaľ dávate prednosť športom, pri ktorých sa toľko nezapotíte, dá sa tu zahrať tiež bowling, biliard, stolný futbal a zahádzať si šípky.

KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?

Vrátna Free Time Zone

Jedno z najkvalitnejších lyžiarskych stredísk Slovenska sa skladá zo štyroch hlavných častí, ktorými sú Poludňový Grúň, Paseky, Príslop a Chleb. Tie spoločne ponúkajú lyžiarom 15 zjazdoviek v celkovej dĺžke 12 kilometrov, dve lanovky a 12 vlekov. Na svoje si vo Vrátna Free Time Zone prídu vďaka 19 km špeciálne upravených tratí aj skialpinisti, rovnako ako bežkári, pre ktorých je určených 22 km samostatných tratí. Zjazdovky Slovan a Leitner sa využívajú tiež pre večerné lyžovanie, detských návštevníkov uvíta park Kids Zone a vaše schopnosti na snehu si môžete vylepšiť s pomocou tunajšej lyžiarskej školy. Medzi ďalšie služby strediska patrí požičovňa športovej výbavy, babysitting, občerstvenie a skibus, premávajúci medzi Vrátnou, Terchovou a Žilinou. Ten je dokonca počas víkendov a prázdnin pre používateľov zdarma.

Ak by vám toto lyžiarske stredisko nepostačovalo, môžete sa vybrať aj do susednej obce Zázrivá a zalyžovať si v jej stredisku Ski centrum Kozinec.

 

KAM S DEŤMI?

Terchovský vláčik

Tento turistický vlak zložený z dvoch vozňov s celkovou kapacitou 56 osôb je ideálnym spôsobom, ako si vychutnať v pohodlí aj s menšími deťmi panorámy Malej Fatry aj krásy Terchovej a blízkeho okolia. Terchovský vláčik premáva podľa cestovného poriadku celoročne, prechádza Terchovou, Vrátnou, Štefanovou a kempingom Kamence. Môžete si pritom zvoliť ,aký veľký okruh s ním chcete absolvovať, jeho zastávky sú na znamenie a všetky jazdy spestruje pútavé a vtipné rozprávanie sprievodcu. V prípade záujmu sa dá dohodnúť aj na jazde vláčikom vo večerných hodinách alebo mimo bežného cestovného poriadku.

Mini zoo

Deti sa určite potešia pohľadu na domáce zvieratká aké sú kozičky, ovečky, sliepky, zajkovia či kačky. Tých všetkých nájdu v Mini zoo v Terchovskej záhrade pri hoteli Gold a okrem toho ich môžu aj pohladkať a nakŕmiť.

 

KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?

Krížová cesta

Terchovská Krížová cesta nadväzuje na tradíciu obce ako významného pútnického miesta v rámci Cyrilometodských dní. Turistom je k dispozícii od roku 2006 a dovedie ich na neďaleký vrch Oravcové. Kríže, ktoré počas tejto prechádzky uvidíte, vytvoril z kameňa a zo skla miestny rodák, akademický sochár Milan Opalka.

Rozhľadňa Terchovské srdce

Pre prechádzku po blízkom okolí Terchovej odporúčame aj náučný chodník, ktorý vás dovedie k rozhľadni Terchovské srdce na vrchu Oblaz. Chodník lemuje desať tabúľ, z ktorých sa dozviete všeličo zaujímavého o prírode a obyvateľoch Malej Fatry. Samotná rozhľadňa vytvorená podľa návrhu Alojza Muchu dosahuje až výšku 30 metrov, vďaka čomu z nej máte ako na dlani krásy obce aj národného parku, ktorý ju obklopuje.

 

KAM NA TURISTIKU?

Vrchy a vodopády Malej Fatry

Spolu s blízkou Zázrivou je Terchová vstupnou bránou ku krásam a tajomstvám Národného parku Malá Fatra, ktorým prechádzajú početné turistické trasy a je len na vás, ktorú si zvolíte na základe jej fyzickej a časovej náročnosti. Ak vyhľadávate výzvy, zvoľte si výstup na niektorý z okolitých vrchov. Obľube sa tešia predovšetkým Malý a Veľký Rozsutec, Poludňový Grúň, Chleb a Stoh. Malá Fatra je bohatá tiež na vodopády a tak sa na jej území nachádza 38 metrov vysoký Šútovský vodopád a o niečo ďalej aj menší Kľacký vodopád. V rámci parku je turisticky atraktívna aj Vrátna dolina a národná prírodná rezervácia Tiesňavy.

Jánošíkové diery

Jednou z turisticky najatraktívnejších častí Malej Fatry je súbor tiesňav menom Jánošikové diery, v skratke známe aj ako Diery. Nájdete ich v časti národnej prírodnej rezervácie Rozsutec a najlepší prístup vám k nim dávajú terchovské osady Štefanová a Biely Potok. Jánošíkové diery pozostávajú z troch častí, ktoré vzájomne spája Dierový potok a jeho početné vodopády. Počas výletu používate rebríky a reťaze, ktoré dodávajú malofatranskej turistike na adrenalíne. Prvou časťou Dolnými dierami prechádza náučný chodník a môžete si v nich všimnúť kuriózne skalné útvary a dva menšie vodopády. Nové diery vychádzajú z Dolných popri prítoku Dierového potoka, sú najmladšou sprístupnenou sekciou Jánošíkových dier a ponúkajú pohľad na štyri vodopády. Posledné Horné diery sa rozkladajú už na pomedzí vrchov Veľkého a Malého Rozsutca, patrí k nim deväť vodopádov a v zime a počas dažďov sú pre verejnosť uzavreté. Pokiaľ sa na túru vydáte s menšími deťmi zamierte do Dolných dier, staršie by mali zvládnuť aj ďalšie Diery.

Cykloturistika

Popri turistických trasách nie je v blízkosti Terchovej núdza ani o značené trasy pre cyklistov, či už sa radíte k skúsenejším alebo skôr rekreačným. Jednoduchšou je napríklad Štefanovská cyklotúra z Lúk do Štefanovej, zatiaľčo 20 kilometrov dlhá Terchovsko-Zázrivská túra je spojená s vyššou obtiažnosťou a väčším prevýšením.

 

KAM ZA ZÁBAVOU?

Lanový park

Borovicový les na pomedzí Terchovského amfiteátra a futbalového štadiónu hostí adrenalínový lanový park, v ktorom sú srdečne vítaní všetci, čo už dosiahli výšku aspoň 150 centimetrov. Početné prekážky, ktoré treba pri jeho prechádzaní prekonať, sú umiestnené vo výške 3 až 7 metrov a vlastnú trasu tu majú k dispozícii tak deti, ako aj dospelí. Samozrejmosťou je istenie postrojmi, úvodné slovo o bezpečnosti a prítomnosť inštruktorov

Podujatia

Popri stálych atrakciách v Terchovej nemožno nevyzdvihnúť jej každoročné pestré, početné a populárne podujatia. Prelomu júla a augusta tak už tradične patria Jánošikove dni, zatiaľčo Cyrilometodské dni sa konávajú vždy začiatkom letných prázdnin. Modernou hudbou sa obec ozýva počas festivalu Terchovský budzogáň a nášmu národnému jedlu pre zmenu náleží Medzinárodná súťaž vo varení a jedení bryndzových halušiek, Halušky Terchová. Súčasťou februárových fašiang zvyknú bývať Preteky gazdovských koní a zbojnícke tradície regiónu ožívajú počas Medzinárodného stretnutia zbojníkov. Nuž a športovým nadšenom Terchová ponúka napríklad Terchovský polmaratón, Terchovský trojboj či Beh na Poludňový Grúň. A to nie sú ani zďaleka všetky akcie, čo stoja počas roka v Terchovej za pozornosť!

 

KAM ZA HISTÓRIOU?

Po stopác Jánošíka

Terchová je v mysliach väčšiny z nás neodbytne spätá s postavou Juraja Jánošíka a je teda tým pravým miestom, v ktorom sa možno vydať po stopách najväčšieho slovenského hrdinu. Vašu cestu môžete začať v expozícii, za ktorú nesie zodpovednosť Považské múzeum v Žiline. Neskôr sa vyberte k soche dreveného Jánošíka stojacej pri Obecnom úrade, ktorú zo storočnej lipy vo výške dva a pol metra vyrezal rezbár Ján Palko. No a napokon zakončite vašu poznávaciu túru pri majestátnom oceľovom pamätníku Jánošíka, ktorý je jedným z hlavných symbolov Terchovej. Zhotovený bol vo výške cez sedem metrov pri príležitosti osláv 300. výročia narodenia Jánošíka pod taktovkou akademického sochára Jána Kulicha.

Kostol sv. Cyrila a Metoda

Za pozornosť v Terchovej nepochybne stojí aj rímskokatolícky kostol sv. Cyrila a Metoda, ktorý slúži veriacim od roku 1949 a je najväčším kostolom venovaným pamiatke solúnskych bratov na Slovensku. Tí sú v obci pripomínaní aj prostredníctvom júlových Cyrilometodských dní, počas ktorých zohráva terchovský kostol významnú úlohu.

 

AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?

Symbolický Betlehem

Ak by ste stále váhali nad vstupom do miestneho Kostola sv. Cyrila a Metoda, tak vedzte, že v jeho vnútri narazíte tiež na unikátny drevený betlehem, ktorý obsahuje výjavy z každodenného života v Terchovej, ako aj z biblického Betlehema a Jeruzalema. S tvorením tohto impozantného diela začali okolo roku 1976 páni Štefan Hanuliak, Jozef Holúbok a Štefan Krištofík, pričom neskôr na ich dielo pridávaním nových postáv a scén nadväzovali ďalší domáci majstri.